OLOMOUCKO - Vzpomínka na olomouckého arcibiskupa Josefa Karla Matochu. Tou je nová pamětní stříbrná mince, kterou vydala Česká národní banka. Vydala ji při příležitosti 75. výročí jemnování arcibiskupa. Připomíná jeho osud, kdy byl od roku 1950 po 11 let až do své smrti izolován minulým režimem.

OLOMOUC - Otevřená už je zase olomoucká náplavka. Nábřeží profesora Jařaba bylo zavřené kvůli zvýšení hladiny řeky Moravy po deštích. Zavřená ještě zůstává z tohoto důvodu trasa pro pěší a cyklisty pod Velkomoravskou.

ŠUMPERSKO - Budoucnost lázní Bludov? Vláda chce postupně ukončit provoz podniku Státní léčebné lázně Bludov na Šumpersku. Ministerstvo zdravotnictví to vysvětluje ekonomickým stavem podniku. Poskytování zdravotních služeb má převzít vlastník areálu lázní.

PROSTĚJOVSKO - Provozovatel skládky v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku chce rozšířit kapacitu úložiště. Má dosáhnout i na městské pozemky. S tím ale část místních nesouhlasí. Obec připravuje referendum, které proběhne v březnu. Více zde.

OLOMOUCKÝ KRAJ - A už se nám rýsují výlety. Po zimní přestávce se otevřou v březnu hrady v Olomouckém kraji. Na hrad Helfštýn na Přerovsku či na hrad Šternberk na Olomoucku budeme moci zavítat zatím pouze o víkendech, naproti tomu Bouzov bude mít otevřeno od pátku denně.

OLOMOUC - Olomoucká radnice se zajímá o rozlehlou poštovní budovu v Ladově ulici v Olomouci-Hejčíně. Pošta ji chce prodat v aukci. Magistrát hodlá od pošty zjistit podmínky pro případné zapojení města do prodeje.

PROSTĚJOVSKO - Provozovatel skládky v Němčicích nad Hanou chce kapacitu úložiště rozšířit, a to i na městské pozemky. S tím ale už před lety část místních nesouhlasila. Nyní obec připravuje referendum, které proběhne v březnu. Více zde.

OLOMOUCKÝ KRAJ - Více škod na silnicích než v předchozích letech napáchala v Olomouckém kraji současná zima. Silničáři hlásí, že asfalt neodolal častým výkyvům teplot a vydatnému dešti. Vozovky v celém kraji jsou tak na sklonku období plné děr a výtluků a jejich oprava zabere týdny a bude stát desítky milionů korun. Více zde.

OLOMOUC - Náplavka je zase zavřená. Trvalejší deště předchozích dní společně s vysokou hladinou podzemní vody opět zvedly hladiny vodních toků v celém úseku horní Moravy. V Olomouci si nárůst toku Moravy vyžádal opětovné uzavření náplavky. Dosažení stupně povodňové aktivity se v Olomouci neočekává.

OLOMOUC - Nový systém pro podávání přihlášek na střední školy slaví úspěch mezi uchazeči. Přihlášku skrze něj v Olomouckém kraji podalo 9 z 10 uchazečů. Školy navíc evidují více uchazečů kvůli možnosti hlásit se až na tři školy. Více zde.

OLOMOUCKÝ KRAJ - A kdo jezdí vlakem na trati Olomouc - Uničov - Šumperk, připomínáme, že tu pokračuje výluka kvůli údržbě. Ode dneška se až do pondělí pracuje v úseku Uničov - Šumperk. A to denně mezi 8 a 14h. Cestující v úseku pojedou náhradními autobusy.

OLOMOUCKÝ KRAJ - Nová zóna hromadné dopravy vznikne v Olomouckém kraji. Od 3. března tu bude zóna 710. Nabídne cestujícím výhodnější jízdné - a to těm, kteří v zóně 71 nepřestupují na MHD v Olomouci.

OLOMOUCKO - Můžeme se těšit na zklidnění situace na kruháči u Globusu v Olomouci. ŘSD oznámilo start stavby poslední části západního obchvatu Olomouce, a ten sníží zátěž kruháče. Stavět se začne už 27. února - a hotovo má být v roce 2026.

OLOMOUCKO - I když je únor, na polích jsou přemnožení hraboši. Mírná zima v jejich hudbení nepomohla. Úřady tak povolují další používání jedu, který má škůdce hubit. Nejvíc zasažené pole v Česku je u těšetic na Olomoucku. Zde odborníci napočítali 9 700 aktivních nor hrabošů na hektar.

OLOMOUCKÝ KRAJ - Nezapomeňte, kdo jezdí vlakem mezi Olomoucí, Uničovem a Šumperkem, toho čeká přestupování na náhradní autobusovou dopravu. Ode dneška na této trati Správa železnic provádí údržbu.

OLOMOUC - Interaktivní akci Láska je věda tuto sobotu a neděli představí Pevnost poznání v Olomouci. Ukáže, jaké se na světě objevují podoby lásky, a návštěvníci se budou moci pustit do řešení spousty láskyplných úkolů.

Nejčtenější

Dobrovolníci vybudovali tůňky nedaleko Konice. Teď bojují i o váš hlas

Představujeme další z nominovaných projektů v Cenách kraje v oblasti životního prostředí. Tentokrát jde...

AFO pro mě byla láska na první pohled, říká Eva Navrátilová

Festival Academia Film Olomouc (AFO) představí řadu novinek. Tématem letošního ročníku bude paměť. Od...

Hráči s míčem se vrátili do Jeseníku. Sochu rekonstruoval její autor

Stará sportovní hala na svém místě nestojí už šest let, na jejím místě v Jeseníku...

Hasiči zasahovali u převráceného autobusu. Ráno řešili hromadnou nehodu

Hasiči ve středu zasahovali u převráceného autobusu na Jesenicku. Kvůli zablokovaným dveřím zůstalo uvnitř...

Plesy 2024: Kde si zatančíte?

Naleštit střevíce, oprášit oblek, ale i šaty. Vánoce jsou tytam a vy už přemýšlíte,...

Čelní střet mercedesu a audi. Po vážné nehodě letěl pro oba řidiče vrtulník

Policie zasahovala u vážné nehody na Jesenicku. U Zlatých Hor došlo v neděli k...